Książka „Etyka w szpitalu. Diakonia – medycyna – duszpasterstwo” (ks. dr hab. Tadeusz Reroń)
Publikacja „Etyka w szpitalu. Diakonia – medycyna – duszpasterstwo” skupia się na etosie pracowników służby zdrowia w szpitalu.
Ułatwienia dostępu
Publikacja „Etyka w szpitalu. Diakonia – medycyna – duszpasterstwo” skupia się na etosie pracowników służby zdrowia w szpitalu.
Książka „The Pope and the Economist: Human Action in the Thought of John Paul II and Ludwig Von Mises” powstała w oparciu o tłumaczenie polskiej książki „Dwaj ludzie z Galicji. Koncepcja osoby ludzkiej według Ludwiga von Misesa i Karola Wojtyły” (Warszawa, 2011).
„Celem książki jest analiza nie tylko prawno-kulturowych projektów, postulatów i roszczeń środowisk LGBT, ale także, a może przede wszystkim, ich podstawy ideowej, a także metod działania oraz skonfrontowanie ich z chrześcijańską wizją osoby, ciała płci i małżeństwa”.
Nowa książka Pani Dr Karoliny Ćwik o styku filozofii i teologii w kontekście „Verbum Incarnatum”. Dostępna online.
Katolicka Agencja Informacyjna oraz Towarzystwo Naukowe KUL zapraszają na prezentację książki o. Andrzeja Derdziuka OFMCap „Prawda, dobro, sumienie”.
Jest to podręcznik przeznaczony zarówno dla nauczycieli religii, jak też do wykorzystania w ramach grup formacyjnych i dyskusyjnych. Zawiera teksty naukowe, graficznie przystosowane do wykorzystania dydaktycznego, jak też konspekty lekcji i spotkań. Wśród autorów poszczególnych części znajdują się także członkowie Stowarzyszenia Teologów Moralistów.
Nowa publikacja ks. dra Krzysztofa Smykowskiego pt. Eksperymenty medyczne z wykorzystaniem zwierząt. Studium teologicznomoralne. Książka podejmuje niezwykle aktualny problem, jakim są etyczne aspekty prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem zwierząt.
Książka o. Artura Hąci, dominikanina i praktykującego lekarza przygotowującego się do uzyskania specjalizacji z psychiatrii, zatytułowana Psychiatra i jego misja w nauczaniu Kościoła podejmuje ważne zagadnienie teologicznomoralne, bardzo mało obecne w refleksji teologów. Autor analizuje różne płaszczyzny, na których ujawnia się posługa lekarza psychiatry, i wskazuje na uwarunkowania jego misji na tle historii oraz współczesnej komercjalizacji i medykalizacji służby zdrowia.
Niedawno ukazała się nowa publikacja o. prof. Andrzeja Derdziuka OFMCap. pt. Na drogach formacji do służby Bogu i człowiekowi. Zawarte w tym tomie rozważania podejmują temat formacji do posługi eklezjalnej w życiu konsekrowanym i kapłaństwie służebnym. Podstawowym zadaniem obu tych grup pracowników w winnicy Pańskiej jest nade wszystko świadectwo życia ewangelicznego przez naśladowanie Jezusa Chrystusa w Jego misji objawiania miłosiernej miłości Odwiecznego Ojca i udzielaniu światła Ducha Świętego. Ponieważ głównym narzędziem posługiwania osoby konsekrowanej i kapłana jest ich dojrzała osobowość, dlatego zadanie integralnej formacji musi być potraktowane priorytetowo.
Niniejsza publikacja stanowi wyraz wdzięczności pracowników Instytutu Teologii Moralnej KUL, którzy poszukując sposobów zachowania pamięci o swym wieloletnim Dyrektorze, podjęli się zadania wydawania Dzieł wybranych ks. Nagórnego. Kolekcja liczy kilkanaście tomów wydawanych w Wydawnictwie KUL w Lublinie pod redakcją ks. dr hab. Krzysztofa Jeżyny i ks. prof. Jerzego Gocki SDB. By zachęcić do studiowania tych publikacji, zorganizowano specjalne sympozjum w dziesiątą rocznicę śmierci Profesora, podczas którego młodzi naukowcy podjęli trud opracowania poszczególnych działów jego twórczości teologicznej. Zawarte tu teksty są owocem lektury i zamyślenia nad poszczególnymi tomami Dzieł wybranych i mogą być pomocą w lepszym poznaniu dorobku naukowego ks. profesora Janusza Nagórnego.
Nowe numery czasopisma „Teologia i moralność”. Dostępne online.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą książką ks. dra hab. Piotra Kieniewicza MIC „Bioetyczny labirynt.”.
Zapraszamy do lektury nowego czasopisma „Journal of Moral Theology”. Dostępne online.
Zapraszamy do lektury recenzji książki „Etyka w medycynie”. Autorem recenzji jest ks. Wojciech Węckowski.
Ukazał się tom XII Opera Omnia Josepha Ratzingera: Głosiciele Słowa i słudzy Waszej radości.